Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Grota
2
 
Wnętrze kościoła
4
 
Plebania
3
 
Cmentarz przykościelny
10
 
 
 
 
  ID: 7330147

Kościół św. Trójcy



Budowa
1804
 
Kościół jest budowlą murowaną, jednonawową, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, opiętą od zewnątrz szkarpami. Do nawy przylega kruchta wejściowa oraz drewniana wieża, zbudowana w konstrukcji słupowej i oszalowana, zwieńczona w 1945 r. namiotowym dachem pokrytym gontem. Okna w nawie i prezbiterium zamknięte są półkoliście i zaopatrzone w witraże, a dach posiada formę dwuspadową i pokryty jest dachówką. Wznosi się na nim wieżyczka na sygnaturkę, z ażurową latarnią zwieńczoną cebulastym hełmem z ...
Kościół jest budowlą murowaną, jednonawową, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, opiętą od zewnątrz szkarpami. Do nawy przylega kruchta wejściowa oraz drewniana wieża, zbudowana w konstrukcji słupowej i oszalowana, zwieńczona w 1945 r. namiotowym dachem pokrytym gontem. Okna w nawie i prezbiterium zamknięte są półkoliście i zaopatrzone w witraże, a dach posiada formę dwuspadową i pokryty jest dachówką. Wznosi się na nim wieżyczka na sygnaturkę, z ażurową latarnią zwieńczoną cebulastym hełmem z kulą i krzyżem. Wewnątrz znajduje się płaski strop pokryty polichromią wykonaną w 1955 r. przez Ignacego Napiecka, a w tylnej części nawy ulokowana jest drewniana empora muzyczna z prospektem organowym, wsparta na dwóch słupach i zaopatrzona w dekorowaną balustradę.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z początku XIX wieku. W barokowo-klasycystycznym ołtarzu głównym, między rzeźbami świętych i kolumnami dźwigającymi belkowanie, umieszczony jest obraz przedstawiający Trójcę Świętą w otoczeniu aniołów. W prezbiterium znajdują się także rzeźby ukazujące Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, a w skład wyposażenia kościoła wchodzi również ołtarz boczny (z obrazem Matki Bożej) i Stacje Drogi Krzyżowej.

Na miejscowym cmentarzu spoczywa ks. Michał Przywara, założyciel i członek reaktywowanego Towarzystwa Studentów Górnoślązaków na Uniwersytecie Wrocławskim w 1892 roku, znakomity historyk, językoznawca, etnograf, autor książek: "Przywiarki, czyli przesądy i zabobony ludu polskiego na Górnym Śląsku"; "Narzecza śląskie" i 50 bajek. W 1897 roku został administratorem, a następnie proboszczem parafii w Nowej Wsi Książęcej. Od 2006 r. Ks. Michał Przywara jest jednym z patronów miejscowej szkoły. Obok kościoła możemy zauważyć pomnik poległych w I wojnie światowej. Niedaleko Kościoła znajduje się plebania z 1872 roku.
Źródło: Diecezja Kaliska. Parafie - Kościoły - Kaplice. Przeszłość i teraźniejszość Opracowanie historyczno-źródłowe, Kalisz 2016
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1910
    komentarze: 0
    Nowa Wieś Książęca. Sklep, szkoła i kościół.
  • Data: 1905-1912
    komentarze: 0
    Nowa Wieś Książęca. Dwór, gospoda A Malinskiego, gorzelnia, kościół ...
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 6
    Nowa Wieś Książęca. Fragment wsi. kościół, szkoła, plebania i ...
  • Data: 1940
    komentarze: 0
    Zdjęcie przedwojenne, ale dokładnej daty nie znam. Znalezione ...
  • Data: 2022-07-01
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy widok z ulicy
  • Data: 2022-07-15
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy w Nowej Wsi Książęcej.
  • Data: 2022-07-15
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy w Nowej Wsi Książęcej.
  • Data: 2022-07-15
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy w Nowej Wsi Książęcej.
  • Data: 2022-07-15
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy w Nowej Wsi Książęcej. W tle po prawej stronie ...
  • Data: 2022-07-15
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy oraz kaplica cmentarna w Nowej Wsi Książęcej.
  • Data: 2022-07-15
    komentarze: 0
    Kościół św. Trójcy w Nowej Wsi Książęcej.